fbpx

Ako prebieha test na helikobaktera?

test na helikobaktera
4.6/5 - (8 votes)

Ľudia, ktorí majú niektoré zo spomínaných príznakov helikobaktera–  vredy, zápal sliznice žalúdka (gastritídu), alebo iný problém žalúdka by mali byť určite testovaní aj na prítomnosť baktérie Helicobacter pylori.  H.pylori je možné zistiť niekoľkými spôsobmi, preto si napíšeme, ktoré to sú a aké máte možnosti. Dozviete sa, ako prebieha diagnostika helikobaktera u lekára pri endoskopickom vyšetrení, čo vás na tomto vyšetrení čaká, ale aj o iných menej invazívnych riešeniach.

Helikobaktera je možné zistiť dvoma spôsobmi a to invazívnymneinvazívnym spôsobom. 

Invazívny spôsob:

  • Krvný test
  • Endoskopické vyšetrenie

Neinvazívny:

Krvné testy

Pri krvných testoch je potrebné poskytnúť vzorku krvi, v ktorých sa hľadajú protilátky helikobaktera, krv bude následne zaslaná na analýzu do laboratória. Tento test však nie je spoľahlivý. Protilátky sú vytvorené už naším imunitným systémom, v podobe proteínov pri zistených škodlivých látok v tele, ako sú napríklad baktérie. Krvnými testami nezistíte, či máte aktívnu infekciu, alebo ako dlho ste ju mali. Zistí sa iba prítomnosť protilátok.

Endoskopické vyšetrenie

endoskopia

Postup pri ktorom sa odoberá vzorka zo žalúdka pri endoskopickom vyšetrení. Ide o presné a spoľahlivé vyšetrenie. Nevýhodou je však záťaž pacienta. Lekár vám vloží dlhý, tenký nástroj nazývaný endoskop do úst a smeruje ním dole do žalúdka a dvanástnika. Na tomto nástroji má pripojený fotoaparát s kamerkou a všetko, čo sa vnútri vášho tela deje vidí na snímke. Pomocou špeciálnych nástrojov používaných s endoskopom bude následne odoberať vzorky z možných postihnutých oblastí. Čoraz častejšie sa aj pri tomto druhu vyšetrenia dáva človek uspať, čo je zbytočné, nakoľko v praxi je možné využiť aj moderné neinvazívne diagnostické postupy.

Test zo stolice

Test je vyrobený tak, aby detekoval antigén helikobaktera pylori vo vzorke stolice a výsledok je možné jednoducho vyhodnotiť pomocou pásika na testovacej doštičke. Pri negatívnom výsledku sa doporučuje test pre potvrdenie zopakovať s novou doštičkou a čerstvou stolicou. Pri pozitívnom výsledku opakovanie nie je potrebné, znamená to, že Helikobakter je v stolici prítomný. Ide o jednoduchý spôsob, ktorý si viete zabezpečiť aj v domácom prostredí. A najmä je rovnako spoľahlivý ako test, ktorý vám vykoná lekár. Test si viete zakúpiť aj tu: domáci test na helikobaktera

Test z dychu (UBT)

Helikobaktera je tiež možné zistiť dychovou skúškou. Pokiaľ máte helikobaktera zistiť práve testom z dychu, pred testovaním budete piť prípravok obsahujúci močovinu. V prípade, ak budú baktérie H.pylori prítomné, uvoľnia enzým, ktorý rozkladá túto kombináciu a uvoľní oxid uhličitý, ktorým sa cez špeciálne zariadenia potom detekuje. Test z dychu na helikobaktera, je však vhodný nielen na počiatočné stanovanie diagnózy, ale aj na nasledovné sledovanie účinkov liečby.
Vyšetrenie je možné vykonať aj v prípade, ak má niekto vo vašej rodine túto baktériu, alebo máte podozrenie, že ste jej nositeľom. Testovanie je vhodné, ak sa v rodine opätovne vyskytujú problémy a ak sú v rodine malé deti. Je potrebné minimálne 2 týždne pred testom neužívať lieky ako sú antibiotiká, inhibítory protónovej pumpy a iné, ktoré by výsledok testu mohli ovplyvniť. 

Pozrite si tiež:

Existujú aj prírodné, neinvazívne a najmä ÚČINNÉ prostriedky určené na liečbu a prevenciu pred Helicobacterom pylori, ale aj pri:

žalúdočných a črevných ťažkostiach

Ako sú napríklad:

bolesť žalúdka, pocit na zvracanie, pocit nevoľnosti v žalúdku, zlé trávenie, žalúdočné a dvanástnikové vredy, Crohnova choroba....

Medzi tieto prírodné prostriedky patrí napríklad Masticha Active. O jej účinkoch hovoria pozitívne skúsenosti mnohých jej užívateľov. 

 

Produkty s obsahom chioskej mastichy nájdete v lekárňach, v bioobchodoch alebo ich hľadajte na internete v certifikovanom eshope www.mastichaterapia.sk

Komentáre
  1. anna kubicova píše:

    moze helokobakter pylori sposobit histaminovu intoleranciu

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohoto kometára. Zásady spracovania osobných údajov.