Infekcia Helicobacter pylori je jednou z najbežnejších bakteriálnych infekcií na celom svete. Približne 16% všetkých zhubných bujení (rakovinu) spôsobujú predovšetkým štyri infekcie, jednou z týchto infekcií je aj helicobacter pylori. Čo znamená, že infekciu touto baktériou netreba brať na ľahkú váhu, zbavením sa všetkých infekcií vieme predísť závažným ochoreniam.
Infekcia helikobakterom je považovaná za hlavnú príčinu:
Avšak ako a kedy sa infekcia prenáša, zostáva z veľkej časti záhadou. Identifikácia spôsobu prenosu je nevyhnutná pre rozvoj preventívnych opatrení a na prerušenie jej šírenia. No štúdie o tejto problematike je ťažké implementovať. Existujú totižto veľké rozdiely v prevalencii infekcií v rôznych populáciách a etnických skupinách. Pravdepodobne to súvisí s nižšími hygienickými podmienkami a hustotou bývania. Vo vývojových krajinách sa naopak infekcia vyskytuje v oveľa neskoršom veku.
Nákaza baktériou H. pylori je závislá jedine na Vás, nie na samotnej baktérii.
Zdá sa, že ľudia sú zatiaľ jediným overeným zdrojom H. pylori, ktorý sa tak dokáže ľahko preniesť z jedného človeka na druhého. Nie je však podmienkou, že sa prenesie na všetky osoby žijúce v úzkom kontakte. Mnoho ľudí sú tejto infekcii vystavovaní po celé roky a nenakazia sa. Dokonca aj v prípade, že sa nakazia, častokrát nedôjde k žiadnym zdravotným ťažkostiam a človek ani len netuší, že je jej hostiteľom.
Takže odpoveď na otázku či je H. pylori nákazou, je definitívne ÁNO.
Aby bolo možné navrhnúť preventívnu stratégiu, je dôležité objasnenie spôsobu šírenia tohto patogénu.
Každopádne helikobakter je chorobou „špinavých rúk„, nedostatočná hygiena, tak zohráva hlavný faktor nákazy aj u nás.
Aj keď sa jedná o baktériu, ktorá je predovšetkým ľudským patogénom, našla sa aj u primátov, oviec a domácich mačiek. Nie je však jasné ako sa k nej zvieratá dostali. Najpravdepodobnejší je fekálno-orálny prenos (kúpanie v kontaminovanej vode alebo jej pitie).
Predpokladá sa, že prevažná väčšina infikovaných jedincov, nadobudla H. pylori už v rannom veku.
Matka pravdepodobne zohráva pri tomto prenose kľúčovú úlohu. Ústne sekréty, ktoré sú kontaminované H. pylori sa môžu prenášať na dojčatá. Prenos môže nastať najčastejšie týmito nehygienickými postupmi: spoločné užívanie lyžice, oblizovanie cumlíka po jeho zašpinení/padnutí na zem, cmúľaním dojčenských fliaš či dokonca žuvaním alebo ochutnávaním detských pokrmov.
Vedomosť o spôsobe prenosu by mohla byť účinnou prevenciou pred nákazou.
Ako presne dochádza k prenosu tejto špirálovitej baktérie nie je stále veľmi známe. Infekcia sa zvyčajne získava v mladom veku. Je tu ale možnosť viacerých ciest a faktorov, ktoré prenos môžu ovplyvniť a zamedziť tak šíreniu nákaze.