Masticha – dar z prírody

Chios je jedným z najväčších ostrovov v Egejskom mori, známy svojim príjemným podnebím, kamenistými plážami a historickými pamiatkami.

No zďaleka najvýznamnejším dôvodom, prečo je známy už od dávnych čias, sú mastichové stromy (Pistacia lentiscus var. Chia). Dodnes nepoznáme presný dôvod, prečo je táto oblasť nimi pokrytá, no isté je, že jej obyvatelia už dávno vedeli, ako ich silu využiť.

Niekoľko krát v priebehu leta sa hrubšie vetvy a kôra stromu nareže špeciálnym nástrojom. Zo stromu následne vyteká živica, ktorá na vzduchu tuhne do podoby tzv. ,,sĺz, preto mastichu miestny obyvatelia nazývajú aj slzy Chiosu, zhromažďuje sa na zemi pod stromom a následne sa ručne umýva a čistí kúsok po kúsku. Potom sa roztriedi a zhromažďuje na ďalšie spracovanie (mastichové kapsule, olej, žuvačky, či mastichový prášok,…) alebo priamy predaj surových kryštálov. Používa sa rovnako pri príprave jedál a varení, ale aj na lekárske účely.

16140283

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o veľmi odolný strom, pestovanie si nevyžaduje žiadne použitie pesticídov, herbicídov ani GMO (geneticky modifikovaných organizmov).

Pri ktorých problémoch a zdravotných ťažkostiach Masticha pomáha?

 

Masticha a zdravie ústnej dutiny

Užívaním mastichy môžete predísť vzniku zubného kazu a ochoreniam ako je zápal ďasien, paradentóza a znížiť hladinu ústnych baktérií (odstrániť všetky baktérie z úst je nemožné), vrátane P. gingivalis, S. oralis, A. actinomycetemcomitans, F. nucleatum a P. intermedia.

Jej žuvanie vedie tiež k zvýšeniu množstva slín, čo vedie k zlepšeniu pocitu sviežosti a čistoty úst, pričom zároveň prispieva k zmierneniu xerostómie (pocit suchých úst), častý fenomén najmä u starších ľudí.

Masticha je okrem iného výborný spôsob ako nielen podporiť zdravie ústnej dutiny ale zároveň zahubiť  baktérie H. pylori, ktoré si našli cestu do úst. Okrem toho, že pomôže predísť zubným kazom, znížiť množstvo zubného povlaku, pomôže aj zabrániť šíreniu infekcie/reinfekcie do žalúdka. Vzhľadom na to, že H. pylori je prenosná aj prostredníctvom telesného kontaktu (bozkávanie), je pomerne ľahko preniesť ju z jedného partnera na druhého, alebo z rodičov na detí.

Pokiaľ chcete mastichu využiť práve pre zdravie ústnej dutiny sa odporúča siahnuť po kombinácii zubnej pasty z mastichy,  žuvačkách a mastichových kryštáloch. 

Masticha a zdravie žalúdka

zaludocne vredy

Odhaduje sa, že asi ½ svetovej populácie je infikovaná baktériou Helicobacter pylori. U väčšiny ľudí sa jej prítomnosť neprejaví, no u niektorých sa môže stať dostatočne aktívnou, aby vyvolala a zhoršila celý rad gastrointestinálnych ochorení, najmä žalúdka (chronický zápal žalúdka, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, dyspepsia, pálenie záhy,… ).

V najhoršom prípade helikobakter môže spôsobiť peptické vredy a dokonca aj rakovinu. Väčšia pravdepodobnosť výskytu týchto problémov je u ľudí s gastritídou alebo inými chronickými, gastrointestinálnymi poruchami ako u tých, ktorých žalúdky sú zdravé.

Masticha je vynikajúci prírodný prostriedok a spôsob ako odstrániť H. pylori zo žalúdka, udržať ho zdravý a tak predísť obávanej rakovine.

Chioská masticha má prekukázateľné:

 • antimikrobiálne
 • antioxidačné
 • anitmykotické
 • a protizápalové účinky

Vhodná na prevenciu a problémy, ako sú napríklad:

 • pálenie záhy
 • bolesť žalúdka
 • zápal žalúdka
 • dyspesia
 • helicobacter pylori
 • gastritída
 • crohnova choroba
 • žalúdočné a peptické vredy

Mastichu je vhodné aplikovať pri rôznych zdravotných problémoch, ako sú bolesť žalúdka, pálenie, kŕče, crohnovej chorobe, infekcii helikobakterom…., ak máte nakumulovaných niekoľko zo spomínaných, napríklad helicobacter + bolesť žalúdka + vredy, v tom prípade je potrebné jej  dlhodobejšie pôsobenie v podobe kúry z mastichy.  Pri dodržiavaní jednoduchých pravidiel sa však môžte tešiť na skvelý výsledok.

Je dobré preštudovať si konkrétne popisy jednotlivých produktov a vybrať si na základe toho, aký problém trápi vás odporúčania nájdete TU.

 

Masticha má antivírusový účinok proti Herpes simplex

Vedci zistili, že masticha má antivírusový účinok proti Herpes simplex – vírus, ktorý spôsobuje kožnú infekciu charakterizovanú pľuzgiermi, ktoré sa zvyčajne objavujú okolo pier (opary) alebo na genitáliách. K počiatočnej nákaze pravdepodobne dochádza počas detstva. Jej znovuobjavenie môže byť vyvolané faktormi ako je horúčka, vystavenie nadmernému slnečnému žiareniu, kontakt s infikovanou osobou, menštruácia alebo tehotenstvo.

 

Masticha a cholesterol

V štúdii, uverejnenej v marci 2014 v Journal of Medicinal Food , ktorá bola zameraná na účinok mastichy v spojení s hladinou cholesterolu v krvi, bol docielený výrazný rozdiel v úrovni sérových lipidov a hladiny triglyceridov.

Ďalšia štúdia vykonaná v Grécku, vykazovala zníženú hladinu celkového cholesterolu medzi dobrovoľníkmi vo veku nad 50 rokov, ktorí užívali 5 g mastichy denne po dobu 18 mesiacov. Pri nižších dávkach bol účinok pozorovaný iba na hladine glukózy.

Nezabúdajte, že vysoké hladiny plazmatického cholesterolu a triglyceridov sú pevne spojené s rozvojom aterosklerózy (ochorenie cievnej steny) a koronárnymi srdcovými ochoreniami.

 

Masticha a kvasinky Candida

Candida albicans (kvasinka, druh huby) žije vo väčšine z nás bez toho, aby došlo k problémom, ako je zníženie funkcie imunitného systému a narušenie normálnej mikroflóry v tráviacom trakte. Avšak, keď sa rovnováha prospešných a škodlivých baktérií naruší, huby sa začínajú množiť (najmä v hrubom čreve) a uvoľňujú toxické látky, ktoré ovplyvňujú iné časti tela. Môžu preniknúť do močového mechúra, pošvy, tenkého čreva, krvi, mozgu, pľúc,Tento jav sa nazýva kandidóza a obzvlášť citlivé je ženské pohlavie.

K narušeniu rovnováhy môže dôjsť z rôznych dôvodov ako sú:

 • nadmerné a časté užívanie antibiotík
 • kortikosteroidov
 • antikoncepčných piluliek
 •  stres
 • a koniec koncov ,,moderná strava“ mimoriadne bohatá na cukor, ktorý v tele vytvára ideálne prostredie na život týchto kvasiniek.

Chioská masticha však patrí k jedným z prírodných prostriedkov ako podporiť ich záhubu.

Deti, tehotné ženy a masticha

V súčasnosti nie je k dispozícii dostatok spoľahlivých informácií o bezpečnosti užívania mastichy v priebehu tehotenstva, dojčenia a u detí. Z hľadiska bezpečnosti sa pred začatím užívania poraďte so svojim lekárom.

Interakcia s farmaceutickými liekmi

 • Masticha môže znižovať hladinu cukru v krvi. Opatrní by mali byť tí, ktorí užívajú inzulín, alebo iné lieky na liečbu cukrovky. Hladina glukózy v krvi môže vyžadovať sledovanie a dávky liekov môžu potrebovať úpravy.
 • Masticha môže vyvolať reakciu s látkami, ktoré majú vplyv na imunitný systém, antiparazitikami, antibiotikami, liekmi na rakovinu, protizápalovými liekmi, liekmi na zníženie lipidov v krvi, gastrointestinálnimi liečivami, antifungálnymi látkami a podobne.

Pre uvedené interakcie je lepšie sa poradiť so svojím lekárom, či lekárnikom. Resp. pokračovať v terapii s mastichou až po ich doužívaní.

 Prírodné, neinvazívne a najmä ÚČINNÉ prostriedky určené na liečbu a prevenciu pred Helicobacterom pylori, ale aj pri:

žalúdočných a črevných ťažkostiach

Ako sú napríklad:

bolesť žalúdka, pocit na zvracanie, pocit nevolnosti v žalúdku, zlé trávneie, žalúdočné a dvanástnikové vredy, crohnova choroba....

Nájdete v našom e-shope, ktorý sa VÝHRADNE zameriava na odstránenie takýchto zdravotných ťažkostí.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.